Протектор за бързомерец (кръгъл, има значение)

Ще обясня накратко как си правя протектори за бързомерците.

Моля да имате предвид следните неща:

  1. Правя протекторите за себеси.
  2. Не ангажирамникого с “технологията”, публикувам я като насока
  3. Не съм много прецизен с мерките, понякога не е и нужно.
  4. До колкото знам технологията си е моя, ако сте я гледали някъде другаде … аз не съм :slight_smile:
  5. Прочетете цялата инструкция, преди да започнете. Има “чалъми”, които съм описал накрая.

6. ИЗПОЛВАЙТЕ ПРЕДПАЗНИ ОЧИЛА, ИМАТЕ САМО ДВЕ ОЧИ И ПОСЛЕ - НА СЛЯПО!!!

Изходни материали:
Ползвам 3 мм плексиглас (наричам го плексиглас, може да е всякакъв материал, нямам представа точно какво е) (ще използвам плексиглас и поликарбонат взаимозаменяемо, не разбирам чак толкова)
Използвам дремел. Ако има стойка - още по-лесно.
Използвам 1.5 или 2 мм свредло за метал.
Използвам гума, на която по принцип се лепишкурка за полиране, но без шкурката.

  1. Размери
    Използвам най-често капачки за бързомерци. Вътре имат хубав ръб, на който може да се захване протектора и да не изпада напред. Слагаме капачката и изчертаваме грубата форма. Не съм правил протектори, различни от кръгли, но технологията може да е подобна, стига да имат такава капачка. После самата капачка може да се свали и да остане само пръстена, заедно с протектора.

  2. Първоначално пробиване
    Използвайки дремела, пробиваме максимално на гъсто дупки по външния периметър на очертаното. Получава се нещо подобно:


    Като пощенска макра. Внимавайте да е по външния периметър, за да не се окаже протектора по-малък от отвора, в който трябва да пасне.

  3. Отделяне
    Използвайки същото свредло като фрезенк, свързваме пробитите дупки. Понеже не е фрезенк, трябва много да се внимава да не се счупи свредлото. Предполагам с фрезенк е по-лесно, но пластмасата е мека и… и така става.

  4. Напасване и полиране
    Вече имаме грубата форма. От тук - нататък стъпките са две.
    Първо полираме периметъра с гумата.


    Първоначално грубо, колкото да махнем мустаците.
    После следва напасването. Слагаме протектора в пръстена и започваме внимателно да отнемаме където е по-широк. Работи се “на око”, за това се отнема по малко. Гумата е подходяща, защото полира протектора.

  5. Финал
    След като напаснем протектора, трябва да стои така в пръстена:


    Махаме фолиото от двете страни и се получава готовия протектор

Лесно се сменя, ако се надраска.

Допълнителни бележки.

  1. Много е важно да пробивате извън очертаното, за да докарате добре размерите на протектора. Пръстенът скрива част от грешките, както виждате и от снимките, но няма да изглежда толкова добре.
  2. При работа с поликарбоната, особено при по-високи скорости, се получава “отлагане” на стопена пластмаса по свредлото

Премахвам е с остри клещи за електроника доста лесно. Твърда е, но е трошлива. Внимавайте да не счупите свредлото.

  1. Не махайте протектора до края на операцията, рискувате да надраскате материала.

  2. Цялата работа отнема 10-15 минути

  3. Тази капачка на този бързомерец е правена за killflash, който е по-дебел от протектора и, както виждате на снимката, той малко “хлопа”. Не е проблем и някой ден ще сменя капачката. или ще я уплътня. Няма как да се изметне толкова, че да непази стъклото под него.

За жалби, молби, оплаквания и съвети - тук. Приемам акъли за оптимизация на процеса.

НЕ НОСЯ ОТГОВОРНОСТ, АКО ПРЕЦАКАТЕ НЕЩО ИЛИ ВИ СЕ СЧУПИ БЪРЗОМЕРЕЦА (ОПТИКАТА)!!!

6 Likes