Защита на очите за очилатковци - Очила с вложка vs. лещи vs "водолазни"

Темата е следствие от дискусия във ФБ групата - какви очила са подходящи за играч с диоптрични очила.

От много време нося очила (късогледство), и имам и астигматизъм.

Има три варианта за защита:

  • Очила с вътрешна вложка с диоптрични стъкла
  • “Водолазни” очила над диоптричните
  • Защитни очила + лещи

На първите ми игри носих “водолазни” очила над диоптричните.
Недостатъци:

  • Два слоя стъкла - повече запотяване.
  • Обемни, ръбести и неудобни.

Предимства:

  • Лесно достъпни от магазините за строителни материали

После преминах на очила с вложки и ги носих доста време.
Недостатъци:

  • Стъклата на вложките са идентични на диоптричните очила, т.е трябва да се ходи в оптика с рецепта и да ги монтират на вложките. Т.е. - сравнително скъпо.
  • Няма периферно зрение
  • Два слоя стъкла - повече запотяване.

Предимства:

  • доста по-компактни
  • Не се променя “видимостта” - параметрите на стъклата на вложката са същите като нормалните диоптрични очила.

Контактни лещи:
Бях доста предубеден, защото имам астигматизъм и не вярвах на лещите, но се оказаха ок. В момента ползвам еднократни торични лещи - слагаш, носиш, хвърляш. Доста удобно е. Имаше период на привикване, защото никога не бях носил лещи, а очила нося от 8 клас.
Предимства:

  • Периферно зрение
  • Всякакви модели защитни очила стават

Недостатъци:

  • Ако не сте носили досега - отначало ще е трудно, особено за дълго носене.
5 Likes

Доста време ползвах “водолазни” но с метална мрежа вместо плака. Така се елиминира запотяването. Разбира се минусът с обема си остава.
Потенциален проблем, за който съм чувал, но никога не съм виждал, е пръсването на топче и проникването на парченца от него през маската, или откъртване на люспички боя от мрежата при попадение в нея. Подозирам, че биха били проблем за човек, който носи само мрежеста маска, без диоптрични очила под нея - те сами по себе си предпазват в известна степен и намаляват вероятността на едно така или иначе слабовероятно събитие (както споменах, за годините през които съм ползвал такава маска, не ми се е случило нито веднъж).