Радиокомуникация за начинаещи

Моля за малко помощ! Качих честотите на радиото си (UV-82L) чрез CHIRP програмата и файл, който ми изпрати потребител от форума. На игра обаче можех само да слушам по радиото а не можех да говоря. Помня, че по-нагоре беше писано, че T-CTCSS и R-CTCSS трябва да са ми еднакви, но не мога да разбера как да ги въведа с CHiRP програмата.

Та въпроса ми е някой може ли да ми прати настройките си за UV-82 или да ми каже с коя програма мога да коригирам T-CTCSS и R-CTCSS?

UV-82
UV-5R

Файлове за настройки… ще си направиш сам.

Здравей, можеш ли да ми изпратиш настройките , когато са ръчни. Не знам какви стойности трябва да задам на Rx freg и Code, а още нямам кабел.

Всички необходими настройки ги има в правилата на Еърсофт София

Наскоро ми попаднаха два модела на Kenwood, които планирам да използвам, поне за проба, в предстоящия сезон.
Впечатленията ми за сега са следните:

  1. Софтуерът за настройка е платен (около 20 евро), но … братска Майка Русия.
  2. Съвместими са с hendsfree и кабели за настройка, които имам за Baofeng, а самата настройка е доста лесна.
  3. Доста по-тежки са от масовите Baofeng, но и качеството на приемане и предаване е ДОСТА по-добро.

Купих ги от OLX и BAZAR.bg, като цените са сравними с BAOFENG, но винаги има уловка (счупени пластмаси, без батерия). Изглежда е възможно да се намери сериозно радио на ниска цена, ако сте ентусиаст. Повече за качествата на радиата и предимствата им пред Baofeng UV-B6 (ако има такива) ще пиша след като ги пробвам на терен.

Двубандови ли са?

Не. Едната е ТК-3202, която е 4вата, а другата е ТК-3301, която отговаря на PMR446 стандарта (8 фиксирани канала и 0.5вата сила на излъчване).

Аха,е тогава аз продължавам да търся нещо двубандово,читаво но и не на цена колкото е БВП на малка африканска държава.

Здравейте имам следния въпрос, разглеждах таблицата с честотите

Там има CTCSS, ICOM подканал и други подканали.
Имам радиостанция на бауфунг uv5R
Която един играч преди доста време ми я настрой но последно време имам желание да я разуча но не ми е ясно как се настройват тези подканали
! 16285083321851743745975077959268|281x500

И ми е интересно това число 25 след честотата за какво е

Ще съм благодарен ако някой помогне може и на лично.
Благодаря предварително

Това са CTCSS-T и CTCSS-R “подканалите” (и двата трябва да са еднакви).
А “25” са последните цифри на честотата “446.03125 МХз”.

Здравей, накратко трябва да настроиш каналите 3-ти - 446,031MHz например. След това според таблицата въвеждаш подканала, които е еднакъв за R-CTCS и Т-CTCS в конкретния случай 100Hz.
Ако забравиш едно подканалите няма да можеш да предаваш, но ще чуваш всички от фракцията. Не е много сложно ще го научиш на третата игра.

Здравейте, взех си две станции BF-888S изтеглих драйвери инсталирах CHIRP след това един колега ми изпрати файл с настойките. Качих ги на станциите но едната все едно сама излъчва сигнал от време на време дефакто святка червено и без да съм натиснал нищо предава звук… От какво може да е също така нещо друго трябва ли да настроя? Също езика при включване на станцията и сменяне на каналите се промени на китайски. Прилагам снимка с настройките до момента:
Processing: received_418179876583548.webp…

Ъпдейт оправих се трябваше да изключа VOX функцията.

1 Like

браво :wink:

1 Like

Synchro, Благодаря за съвета в Фб :slight_smile:

Здравейте, за Коледа си подарих Baofeng UV-5R, и гледах доста клипове и гайдове в нета, и мисля че успях да си настроя 16те канала + CTCSS през копчетата на радиото, а не през компютъра. Има ли някой мераклия в района на Бояна, София, да тества с мен дали приемам/предавам :smiley:

Днес на играта найстройките ми работеха перфектно, значи е възможно да се настрои и без компютър както се твърди нявсякъде. Просто е нужно да се изтрият 16 канала за да има 16 свободни места за новите. След въвеждане на честотата се настройват CTCSS и DCS подканалите и чак тогава канала се запаметява. Дано съм помогнал на някой :slight_smile:

1 Like

Никой не е казал, че не може без компютър

Здравейте, днес реших да опитам да си настроя станцията, че е нещо страшно преди игрите. Утре ще я тествам да видим какво е станало, но до тогава дали може да хвърлите едно око, да кажете дали някъде съм сгрешил и мога ли нещо да подобря. Станцията е UV-5R.
Снимка 1
Снимка 2
Снимка 3
Снимка 4
Снимка 5

Защо не използваш програмата на Baofeng, а Chirp?