Радиокомуникация за начинаещи

@barney, да останем в границите на “начинаещи” и да не поставяме задачи, по-подходящи за форум за радиолюбители :slight_smile:

ОК, съгласявам се. :slight_smile: По тази тема след няколко месеца ще пусна нещо, когато е готово.

1 Like

Има ли разписан инструктаж как да си сложим нашите радио честоти. В безумната ми глупост изтрих всичките канали и настройки и сега е драма. Помагайте!

Инструктаж няма конкретен тук, защото всяка станция е индивидуална. Но, понякога, нося компютъра на игри и настройвам Baofeng-и в полеви условия.

Бих се възползвал! Даже срещу заплащане!

Привет,
Нов съм в игрите, но в радиостанциите направо никакъв ме няма. Имам 2 Baofeng UV-5R, които настроих ръчно с инфото тук (Правила на Еърсофт София). Когато натискам PTT бутона на която и да е станция другата светва, но нищо не се чува. Пускам и настройките на радиостанцията – може би не съм направил нещо както трябва. Помогнете моля!!!
Baofeng%20UV-5R

  1. Не ги пробвай близо една до друга, претоварват се
  2. Дали си ги усилил?

Когато ги пусна във “Frequency mode” на някаква честота работят. Например на 470,6225. Даже когато ги настроя на някоя от нашите честоти (напр. 7-ми канал), но без CTCSS - пак работят.

T-CTCSS и R-CTCSS еднакви ли са ти на съответните канали?

Ами не бяха, да се…!!! Благодаря ти много!!!

Също така - стъпката я направи 6.25 или 12.5kHz (Европа), не 5/10 (САЩ).

Препоръчвам да се изключат всички подсветки. Пести батерия и не светиш като дискотека на нощни игри. WT-LED, RX-LED и TX-LED да са OFF. Може да се остави първата подсветка включена ако се налага да донастройваш станцията в тъмното, но подсветките при приемане (RХ-LED) и предаване (TX-LED) са излишни. Даже вредни, защото издават позицията ти нощем, дори станция в раница или джоб се вижда.
Друга полезна опция е BCL (Busy Channel Lockout) да е ON. Това предпазва да запушиш канала докато някой предава.

4 Likes

Здравейте колеги,

С много мерак станах притежател на станция Motorola xt460. Вече я ползвах на игра, работи чудесно, и определено ми помогна да съм една идея по-ориентиран какво се случва. Въпросът ми към вас е за честотите от 8 до 16 канал, нямам възможност да ги програмирам в станцията (тя си знае само честотите от 1 до 8 канал) - ползват ли се, да се притеснявам ли че не мога да ги достъпя?
Предварително благодаря за информацията!
Поздрави,
Митак

Здравейте колеги

Нямам много опит със станциите ако може да попитам по опитните тази станция става ли https://www.ebay.co.uk/itm/Pronto-P-4460-PMR446-UHF-Licence-Free-Two-Way-Radio-Walkie-Talkie/223232045716?hash=item33f9aab294:g:WmUAAOSwt~1b7Z-J
Дали ще хваща каналите без настройка?

ПС:Няма да я купувам имам я в налично ако става добре, ако не ще взема друга

Благодаря предварително

По принцип става, но не знам как ще я настроиш… без настройка няма да стане.

Канали от 8 до 16 засега не се ползват в обичайните неделни игри и няма защо да се притесняваш за тях.

1 Like

Здравейте колеги,
тъй като съм нов в областта, бихте ли ме посъветвали коя радиостанция да избера.
Гледам тук.

Поздрави!

Препоръчвам ти най-добрата радиостанция в съотношение качество,представяне,цена. Baofeng UV82.

Recon Ever Green съм във Фейсбук,пиши ми там.

Аз си купих Baofeng UV-82L, до колкото рабирам това “L” е с цел маркетинг, уж е по-нова версия, но иначе си е 1:1 със стандартната UV-82. Поръчах я от този продавач и ми дойде за 10 дни, може и по-малко да са били. Работи супер и ми излезна 50лв,

Моля за малко помощ! Качих честотите на радиото си (UV-82L) чрез CHIRP програмата и файл, който ми изпрати потребител от форума. На игра обаче можех само да слушам по радиото а не можех да говоря. Помня, че по-нагоре беше писано, че T-CTCSS и R-CTCSS трябва да са ми еднакви, но не мога да разбера как да ги въведа с CHiRP програмата.

Та въпроса ми е някой може ли да ми прати настройките си за UV-82 или да ми каже с коя програма мога да коригирам T-CTCSS и R-CTCSS?