Статията е от архив, дописвана е с помощта на много колеги, ще се дописва и тук. В този ред на мисли, коментарите, критики и препоръки са добре дошли.
Темата не е всеобхватна, а цели да даде насока за играчи, които се подготвят за първи път за голяма, двудневна или по-дълга игра.
Често на играчи, които за първи път отиват на голяма игра, са запознати със сценария, дрескода и т.н., но донякъде липса нагласа и подготовка за физическата част от играта. Има много случаи на хора, които идват без вода, храна, резервни дрехи и др., и се е стигало до обезводняване, слънчев удар, простуда, травми и други. Все неща, които развалят иначе приятно хоби сред природата.
1. Нагласа
Най-важното нещо е да бъдете подготвен и екипиран по всяко едно време, без да разчитате, че „някой все ще има около мен“ или „аз скоро ще се върна в базата, там имам“. Трябва да въоръжите себе си с правилна нагласа, екипировка и провизии. Няма нищо страшно, нито кой знае колко скъпо, което да ви притеснява, но трябва да се отнесете сериозно. Най-важното нещо е да се подготвите така, че да можете да се справите сам, без помощ от съотборници и организатори. Или още по-добре – да сте подготвени да помогнете и на другите. Не разчитайте, че някой ще ви даде храна, ще бъде ваша лична манерка, ще ви облече със сухи дрехи, ще ви осигури палатка и т.н. Всеки осигурява и носи сам всичко, което му е необходимо. Тук трябва да се спомене и една съществена разлика с неделните игри – ако на последните минавате често през мъртвилото или базата, то на по-големите игри може да се случи така, че 3, 6, 9 и т.н. часа да не се приберете в базата. Ако завали дъжд, ожаднеете, огладнеете и т.н. – няма да можете да дотичате до базата, за да си вземете дъждобран, вода и храна. Затова тези неща, в съответните количества, трябва да са винаги с вас.
Когато подготвяте екипировката си за игра, отделете специално внимание на резервните и извънредни дрехи. На неделна игра не се налага да сменяте фланелка, чорапи и др. и дори и да ви навали дъжд – не е проблем, до час-два сте обратно в колите. Когато обаче до климатизираният ви автомобил остават 20, 30 или 40 часа, липсата на резервни/сухи дрехи става проблем. Не се доверявайте на прогнозата – изненадващ дъжд или неочаквано ниски температури често могат да ви сварят неподготвени.
Също е важно да се запомни, че сте част от екип - говорете с хората, с които ще играете предварително, можете да се разберете да спите по двама в палатка, да носите общ примус, да имате взаимозаменяеми пълнители и батерии.
2. Провизии и дрехи
Храна – не очаквайте и не разчитайте на друг, носете си достатъчно и разнообразна храна. МРЕ-та са добър избор, но ако не можете да набавите, то боб консерва, сушена мръвка, сухари, бисквити, вафли, сурови ядки, луканка и други са също добър избор. Вземете достатъчно храна и имайте предвид, че ако през нормалното си ежедневие седите на стол, то при високо натоварване ще ви е нужна повече храна. За ориентир при избор си задайте въпроса коя храна се разваля по-бавно, има достатъчно хранителна стойност в единица обем/тегло, няма нужда от готвене и т.н. Не изхвърляйте боклуци сред природата, нека опазим България чиста и красива.
Вода – по всяко едно време трябва да имате със себе си достатъчно количество вода, без да разчитате, че в базата сте оставил 5л; може да не се приберете идните часове. Особено при силно слънце обезводняването е опасно за здравето и немалко иначе здрави физически хора са припадали. Изотонични напитки също са добра идея и често помагат много.
Как ще носите вода – дали 2 манерки по 1л, дали водоноска/мехур от 2-3л, резервни шишета вода в раницата, това е личен избор. Ако искате да имате оригинален Camelbak или Source – не е нужно да давате 100+лв, изчакайте някой от търговете в британския ebay.
Дрехи - за дълги игри е абсолютно задължително да имате резервни дрехи – панталон, риза, чорапи, бельо, тениска, полар, шапка и т.н. Не на всяка игра има възможност или разрешение да се пали огън, тоест, не разчитайте че ще можете да изсушите дрехите си. На много мисии, в това число и нощем когато е по-хладно, може да има периоди на бързо придвижване, последвани от продължителни периоди на седене на едно място. Изберете правилно дрехите си с оглед възможността от разболяване.
Очила – освен, че трябва да отговарят на описаните в правилата стандарти, можете да завържете връзка, така че да не ги изгубите минавайки през храсти, клони и т.н. Резервен чифт очила също е силно препоръчително. Не правете грешката да имате само очила с тъмни плаки (оказа се, че имало такива случаи) – да, денем сте убер-тактикъл, но нощем сте олигофрен.
ЛМП – личен медицински пакет, задължително да имате такъв по всяко едно време със себе си. Превързочни материали, конкретни медикаменти, почистващи кърпички – вариации има. Малко аналгин, аспирин и парацетамол също не са излишни.
Спрей против комари и кърлежи – също не трябва да разчитате, че някой ще ви предпази от всякаквите гадини, които лазят и летят из горите.
Обувки - тук мнения, марки и модели много. Основно - удобни, поддържащи глезена, водонепромокаеми. Инвестицията в добри обувки не е малка, но заразлика от много други неща, описани тук, можете да ги ползвате не само за еърсофт, ами за всичко. Не е задължително да гледате само кубинки, може да изберете добри туристически обувки.
Батерии - осигурете си резервни батерии, тъй като продъжителната игра и студеното време ги изтощават по-бързо. Съгласувайте с екипа си кой е с Тамия или Т/Дийн конектор, а в най-добрия случай всеки трябва да има съответните преходници в раницата, за да може и да получи, и да услужи с батерия.
3. Къмпинг екипировка
3.1. Палатки
Моля, нека колегите напишат обосновано мнение за конкретен модел, условията при които са го ползвали, сравнение с други модели, които са имали и т.н. Също – няма нищо „еърсофтско“ в палатката, това че някой е бил на Бордър-а или не знам си къде с нея не я прави автоматично по-добра. Важи и за другите неща. Когато става дума за палатка за еърсофт, съществува вероятност тя да отнесе няколко изстрела по време на игра. С оглед на това, много хора избират да купят от най-евтиния клас двуместни палатки, които се продават в Практикер, МЕТРО, Карфур и пр. С някакъв импровизиран втори слой може да се превърне в евтино, спарващо подслонче, но не е най-добрия враиант. По-добре е да вземете някаква читава двуслойна палатка от Декатлон и подобните, която поне ще ви пази от дъжд, макар и да не е топ-клас. Можете също да минете без палатка и да спите в хамак. В този случай е важно да осигурите защита от дъжд. Навеси има на много фирми, но не забравяйте, че при при дъжд водата се стича по стъблото на дървото и пълци по въжето на хамака, наводнявайки него, вас и чувала ви за отрицателно време. Съответно, междинни S-образни скоби или нещо подобно е нужно за спирането на теча. Популярният в YouTube вариант с панделка от паракорд не работи при силен дъжд.
Също, освен популярните хамаци за парка, има и по-сериозни фирми/модели, предлагащи двуслойни хамаци, като между двата слоя може да се сложи нещо за изолация. Много от по-хубавите модели имат и „вграден“ комарник.
3.2. Спални чували
Моля, нека колегите напишат обосновано мнение за конкретен модел, условията при които са го ползвали, сравнение с други модели, които са имали и т.н.
3.3. Шалтета
Основната роля на шалтето е да топлоизолира вас от земята, а с по-малка важност - да осигурява комфорт. Класическите шалтета отговарят на първия критерий, но не и втория. За сметка на надуваемите такива, които осигуряват и комфортно спане. Фолиевите одеяла (emergency blanket) не трябва да се считат като заместител на шалте - макар и да могат да изпълняват съвсем малко и такава роля, основното им предназначение е да се увият около тялото при измръзване.
4. Екипировка
Освен очакваната екипировка за пренощуване (палатка или биви, чувал, шалте и т.н.), сред най-важните неща за една дълга игра са ЛМП, фенер/челник и дъждобран.
4.1. Фенер
Ако не сте забелязали, нощем е тъмно. Затова е добре да имате фенер на пушката, челник, резервен фенер, а допълнения като запалка с фенерче също не са излишни. Първото и най-важно нещо, което е редно да се спомене, е че за нуждите на еърсофта не e необходимо да се впускате в скъпи покупки на маркови фенери. Не са скъпи безпричинно, но и с евтин фенер може да минете, стига да е правилния избор. Има доказано водоустойчиви, силни и удобни китайски фенери за 10-15 долара. Не взимайте (никога) фенер със зуум (променлив фокус).
Не забравяйте, че няма да ходите навсякъде с включен фенер. Даже може и да не се наложи да го включите. Нощем ако го включите всеки на стотици метри знае къде сте. Нови играчи трябва да избягват да го правят за игрови нужди.
4.2. Батерии и зарядно за фенер/челник
Ако фенерът и челникът са с една и съща батерия (примерно, 18650) можете да комбинирате с някое от USB зарядните/пауърбанк на TOMO, Miler и т.н., зареждайки телефона си с тях.
4.3. Челник
Челник също можете да вземете за няколко долара и ще ви върши работа. Аз нося винаги един за 2-3 долара в мен, плюс един за около 100$. Вторият не е задължителен. И тук трябва да избягвате моделите с променлив фокус/зуум. За предпочитане е да има червена светлина. В най-добрия случай тя се включва по начин, по който не преминава през всички други режими преди това.
4.4. Дъждобран
Има едно идеално средство за предпазване от дъжда – леко е, абсолютно водонепропускливо, не спарва тялото по никакъв начин и може да се купи за 4лв. Освен това е използвано в миналото за убийство на политически дисиденти и врагове на Народна Република България. Нарича се чадър. Но тъй като не е особено практично да носиш чадър в едната ръка и пушка в другата, се налага да прибягваме до други методи.
Пончо - у нас за разпространени модели за по 40-50лв на Хеликон-Текс, Макс Фухс и др. Минусите му са, че спарва много и често е по-влажно под него, отколкото над него, особено ако се движите активно докато го носите. Някои хора се оплакват от някои модели, че пропускат вода, особено след дълга употреба и особено на местата, върху които се прилага натиск (примерно от ремъка на пушката). Но като цяло е добър избор ако няма да се движите на едно място, сравнително евтино и малко, може да покрие не само вас, но и раницата ви.
Гортекс панталон и риза - вариантите тук са много и като цяло са по-скъпи. Ако визията не е проблем за вас, също в британските ибей търгове можете да намерите бивши войници, които продават такива от своята екипировка. Често човек може да попадне на видимо неизползвани бройки за 5-10 паунда. Най-често са ДПМ. Проблемът при тях е, че шумолят адски много, обемисти са, тежки са и не покриват раницата.
4.5. GPS, смартфон и MGRS
Задължително е за игра да имате карта и компас, GPS-ът обаче е само препоръчителен. В България е наложена практиката да се ползва MGRS формат за съобщаване на координати, научете се преди игра как се ползва. Става бързо и лесно – както ученето, така и ползването.
В различния условия може да е по-практично да съобщавате координати с точност до 10м (4+4 цифри) или до 100м (3+3 цифри).
Ако имате или обмисляте да си купите „истински“ GPS е супер, но за еърсофт един смартфон също би свършил достатъчна работа. Важно е обаче да не се предоверявате на GPS-а, нито да се водите по него непрекъснато - това повече обърква, отколкото помага. Използвайте за да съобщавате периодично координатите си.
Не забравяйте да изключите звука, алармите, ненужни приложения като Фейсбук и др.
4.6. Радиостанция
Не е задължително, но силно препоръчително. Носете резервна батерия за нея. Научете се предварително как да боравите с нея, напечатайте си списъка с използваните честоти :
Съвети при ползване на станция :
- избягвайте да пълните радио-ефира излишно;
- добре е в повечето случаи комуникацията да се извършва по ред на командната верига;
- изберете добре мястото, където ще седи PTT (ПТТ, бутонът за говерене), тъй като често бива натискан по грешка и пълни ефира;
- включете block функцията, която не ви позволява да говорите, ако някой друг говори в момента;
- казвайте кой сте и към кого се обръщате;
- давайте ясна информация; от "братле, на 100м от теб е" не става ясно кой (или какво) спрямо кого е на 100м и в каква посока. Извадка от неделна игра по станцията :
-
- ей там е този, който ни стреляше
-
- къде е там?
-
- до дървото [в гората сме];
- не говорете по станцията ако сте ранен/убит, освен за извънигрови нужди (пример, претърпял сте травма и имате нужда от помощ);
- говорете ясно и отчетливо, не изпадайте в излишни обяснения;
- комуникацията с хора от вашата четворка/отделение трябва да се извършва приоритетно със знаци с ръце, нучете ги.
Модели и марки има много. Мнения също. Най-важното е обаче да не взимате комплекти от 2 станции за по 60-70лв, тъй като приложимостта им е изключително малка. Моделите на Baofeng, Zonton, Wouxun, Puxing са сред най-разпространените. Мое скромно мнение е, че ако гледате за станция до 100лв, няма причина да изберете нещо различно от Zonton. Не е двубандова, но няма случаи на паразитно точене като някои на Пуксинг и няма изкривяване на честотата като много от Баофенгите.